Laki je sopka, kterou jsme nenavštívili, ale patří mezi nejpozoruhodnotnější islandské sopky, proto ji také zařazuji s fotkami, které jsem si vypůjčila od Reykjavik Excursions. Laki dala jméno 25 km dlouhé řadě sopek - Lakagígar.
Erupce sopky Laki patří k nejhorším sopečným katasrofám v dějinách lidstva a je nejhorší sopečnou katastrofou Islandu. Od jara 1783 soptila po 10 měsíců 25 km dlouhá řada kráterů Lakagígar jihozápadně od jejího úpatí. Gejzíry rozžhavené lávy tryskaly do výšky 1000 m ze čtyř až pěti kráterů najednou. Soptění bylo známé pod jménem Skaftáreldar (Střela ohnivé řeky). Trhlina Laki vychrlila 30 miliard tun lávy a 90 milionů tun kyseliny sírové, které zavalily farmy a pole na ploše 570 čtverečních km. 50% skotu, 70% koní a 80% ovcí zemřelo otravou nebo hladem. Asi 9500 lidí - pětina Islanďanů zahynula. Stopy popele z výbuchu sopky Laki se roztrousily po celém světě. Tehdy dokonce dánská vláda uvažovala o přemístění všech zbylých Islanďanů do Dánska.
V současné době Lakagígar nesoptí a je zajímavým místem pro průzkum. V délce 25 km skrývá sopečné jeskyně se záhadnými jezírky, písečné duny, lávové tunely se stalaktity. Lávová pole jsou pokryta sametovým porézním mechem, který láká k odpočinku.
Předpokládá se, že řada kráterů Lakagígar je spojena se sopkou Grímsvötn skrytou pod ledovcem Vatnajökull.
|