bahenní sopka
HORÁČKOVI
dnes je stránka aktualizována 11.7.2007

 
 
Island dnes

 

Island leží asi 300 km od Grónska, 900 km od Velké Británie a 1100 km od Norska. Severní pobřeží Islandu protíná severní polární kruh. Dá se tedy předpokládat, že klima je nepříznivé. Jenže Island omývá Golfský proud a také díky jihozápadním větrům přinášejícím Islandu tropický vzduch, jsou klimatické podmínky zejména na jihozápadě Islandu příznivé. Průměrná teplota v létě je slabě nad 10°C a v zimě slabě nad 0°C.

mapa Islandu

Islandu se přezdívá "Ostrov ledu a ohně". To díky mnoha ledovcům a sopkám. Mnoho sopek řádí také přímo pod ledovci. Ledovec Vatna je větší než všechny ledovce evropské pevniny dohromady. Dnes je na Islandu 30 aktivních sopek, což je víc nejvíce na celém světě. Island je zajímavý nedotčenou přírodou. Kromě ledovců a sopek zde uvidíme gejzíry, vodopády, geotermální jezírka, krátery, lávová pole, bizardní mnohabarevné skalní útvary. Na každém kroku tady vřou, syčí, dýmají a páří přírodní živly. Nikde jinde na světě nenajdeme na tak malém prostoru tolik různorodých přírodních zajímavostí. Na Islandu se nesetkáme se splodinami vyrobenými lidmi, zato je zde mnoho přírodních různocítících čmoudíků.

Pro člověka milujícího přírodu a pro člověka hledajícího dějiny přírody, je Island rájem. Své si tu nenajde někdo, kdo má rád zlato, přepych a zbytečné kudrlinky.