bahenní sopka
HORÁČKOVI
dnes je stránka aktualizována 9.7.2007

 
 
Landmannalaugar - přírodní rezervace

 

Přírodní rezervace Landmannalaugar v nadmořské výšce kolem 600 m/m je druhou největší geotermální oblastí na Islandu po kaldeře Grímsvőtn v největším evropsklém ledovci Vatnajőkull. Landmannalaugar se nachází v rezervaci Fjallabak severně nad ledovcem Mýrdalsjőkull. Vrcholy v Landmannalaugaru jsou z ryolitu, kombinace minerálů změněných následkem geotermální a vulkanické aktivity. V roce 1480 vybuchla trhlina Veidivőtn, kterou tvoří řada kráterů jihovýchodně od chaty Landmannalaugar a vytvořila se kaldera Torfajőkull. Předpokládá se souvislost mezi ryolity v Landmannalaugaru a kalderou Torfajőkull.


1 - lávové pole Laugahraun, 2 - hora Brennisteinsalda, 3 - hora Bláhnúkur,
4 - geotermální jezírko, 5 - chata a kemp Landmannalaugar

V oblasti Landmannalaugar je nejpopulárnější islandský trek, který nás vrátí o několik století až tisíciletí zpátky. My jsme od chaty Landmannalaugar procházeli lávové pole Laugahraun až k duhové hoře Brennisteinsalda (Hřeben hořících kamenů) s horkými sopouchy a sirnými ložisky, po níž jsme šli kousek k vrcholu. Zpátky k chatě Landmannalaugar jsme šli kolem hory Bláhnúkur, ze které na nás padaly kameny, kamínky a prach. Prach se nám bohužel dostal i do foťáku a tak jsme po zbývající dobu poznávání Islandu měli problémy s fotografováním. Proto jsme poučeni, že vodotěsné pouzdro se hodí nejen pod vodu, ale i do lávového pole. Na závěr návštěvy Landmannalaugaru jsme se vykoupali v geotermálním jezírku.

mapa
Lávové pole Laugahraun před horou Brennisteinsalda.


Hora Bláhnúkur.


V geotermálním jezírku blízko chaty Landmannalaugar je možné se koupat po celý rok (pokud se k němu v zimě člověk dostane).


Chata Landmannalaugar.