bahenní sopka
HORÁČKOVI
dnes je stránka aktualizována 1.7.2007

 
 
Před cestou

 

Pro cestu lávovým polem je třeba pevné oblečení pro případné zavadění o ostrý kámen, který může rozříznout nejen ruku, ale i pevnou podrážku boty.

Před třemi cestami do tropů a subtropů v posledním roce jsme považovali za nutnou přípravu očkování a lékárničku. Před cestou na Island se naše příprava naprosto změnila - v červnovém českém horku jsme obnovili ourdoorové vybavení do extrémních podmínek: boty s memránou GORE-TEX a podrážkou OMNI-GRIP/Vibram, Cool-maxové ponožky, prádlo Moira, outdoorové kalhoty s odepínatelnými nohavicemi a outdoorovou bundu, ale i plavky, ochranný krém a sluneční brýle.

Pro poznávání Islandu jsou vhodné pouze letní měsíce, ale i v létě jsou průměrné teploty pouze slabě nad 10°C, velice často prší a to i vodorovně. Sami Islanďané říkají: "Pokud je špatné počasí, můžeme si být jisti, že za deset minut bude ještě horší" a také: "Na Islandu není špatné počasí, ale lidé jsou nedostatečně oblečeni".

Island nás ale počasím velice překvapil, protože jsme déšť nezažili vůbec žádný, natož vodorovný. Celou dobu nám svítilo sluníčko (vycházelo před 3. hodinou a zacházelo po půlnoci) a teplota dosahovala i přes 20°C ve stínu. My jsme poznali Island jako ostrov plný slunce, zatímco z Prahy jsme dostávali zprávy o studeném deštivém počasí v České republice.

Z outdoorového vybavení jsme potřebovali hlavně boty, nepromokavou bundu pouze pod vodopády, pevné obutí a oblečení pro cestu lávovým polem a protivětrné oblečení občas na větrných planinách. Počasí při našem pobytu bylo ale výjimečně příznivé a při eventuální příští cestě na Island dobré outdoorové vybavení doma nenecháme.