bahenní sopka
HORÁČKOVI
dnes je stránka aktualizována 24.7.2007

 
 
Thingvellir

 


Vlevo euroasijská deska, vpravo severoamerická deska.

Nejdůležitější islandské historické sídlo Thingvellir (Parlamentní právo) je zároveň nejzajímavější přírodovědné místo Islandu. Island se nachází na místě, kde se rozdělují euroasijská a severoamerická litosférická deska. Trhlina mezi těmito deskami je právě v Thingvelliru největší na celém Islandu. Nejvýraznější tektonická průrva s názvem Almannagjá se táhne od vodopádu Öxarárfoss na řece Öxará ke Kárastadastiguru (viz mapka). Geologicky trhlina zahrnuje oblast mezi Armannsfellu na severu až k jezeru Thingvallavatn na jihu. Trhlina se stále rozšiřuje rychlostí 1-2 cm za rok.

Thingvellir je nejdůležitější místo islandských dějin. Právě toto místo bylo zvoleno pro nejstarší parlament na světě - Althing, kterému věnuji samostatnou stránku. Po celém Thingvelliru bylo mnoho budov, které sloužily k ubytování při jednání Althingu. Dnes zde zůstal pouze kostel Thingvallakirkja. Zbytky drnových staveb z 10. století jsou pravděpodobně ukryty pod zemí.

V roce 1928 zde byl díky důležité historii, bohatému současnému společenskému životu i přírodnímu bohatství založen první národní park (Thjódardurinn) na Islandu.


Euroasijská litosférická deska.                                Severoamerická litosférická deska.


V trhlině mezi Evropou a Asií je prkenná cesta nad mokřinami, cesta posypaná lávovými kamínky nebo tráva vedle řeky Öxary.

 


Sluneční hodiny ukazují půl třetí odpoledne (v půl třetí ráno je sice vidět, ale ne stín slunce).


Na některých místech je možnost sesuvu lávových kamenů nebo jiné nebezpečí.


Thingvallakirkja byl jeden z prvních kostelů na Islandu a byl vysvěcen na začátku 11. století. Původní královský kostel byl zničen. Nyní je zde kostel postavený v roce 1859 s kazatelnou z roku 1683 a třemi zvony - jeden je původní, druhý z roku 1698 a třetí z roku 1944. U kostela je hřbitov Skáldareitur (hřbitov básníků) z roku 1939. Vedle kostela je na místě původní farmy Thingvallabaer pět budov. Tři jižní byly postaveny v roce 1930 (k 1000. výročí Althingu), nyní je zde sídlo předsedy islandské vlády. Dvě severní budovy byly přistaveny v roce 1974 (k 1100. výročí osídlení) a bydlí zde správce Národního parku.


V blízkosti Thingvelliru je největší islandské jezero Thingvallavatn (má rozlohu 84 čtverečních kilometrů). Thingvallavatn je napájen vodou z řeky Öxara, pramenu Vellankatla, který bublá do jezera přes lávové pole a několika podzemních pramenů. Z jezera vytéká řeka Sogid. Uprostřed jezera tvoří dva sopečné krátery Sandey a Nesjaey ostrůvek.