Islandský kůň je pro milovníky koní opravdová lahůdka. Jako první koně byli na Island dovezeni poníci z Norska a fjordští koně. Poté přišli koně ze Skotska, Irska a ostrova Man. Již při založení v roce 930 Althing zakázal další dovoz koní. Od té doby se koně na Islandu kříží jenom mezi sebou. Vznikli mimořádně odolní všestranní koně, jejichž předci v celé Evropě již vyhynuli a pouze na Islandu tato starodávná rasa díky izolaci přežila.
Islandský kůň měří v kohoutku jen 125 až 135 cm a váží kolem 400 kg. Do začátku minulého století byl kůň jediný dopravní prostředek na Islandu a významný pracovní pomocník, dnes už slouží jen pro zábavu. Jeho popularita roste na celém světě. Na Islandu žije asi 60 tisíc koní, ročně se asi 3 tisíce koní vyváží do 17 zemí světa. Kromě toho se islandští koně zúčastňují dostihů ve světě. Z Islandu se ale na světové dostihy posílají pouze podřadní koně, protože žádný jednou odjetý kůň se už nikdy nesmí vrátit zpátky na Island.
Islandský kůň má jednu zvláštnost. Umí pět různých chodů. Kromě běžného kroku, klusu a cvalu i dva typy mimochodů - pomalý skeid a rychlý tölt, kdy kůň pohybuje současně oběma pravýma a poté oběma levýma nohama. Tölt je klidný, pravidelný a pro jezdce velice příjemný.
Na mnoha místech je možné si zpříjemnit cestování jízdou na koni.
|