bahenní sopka
HORÁČKOVI
dnes je stránka aktualizována 19.7.2007

 
 
Modrá laguna

 

Modrá laguna je nejlepší koupaliště mezi Evropou a Amerikou. Nezáleží na ročním období ani na počasí. Koupání je příjemné i v létě za deště, i v zimě při sněhové bouři, protože voda má stále stejné podmínky - organickou směs bohatou na minerály z křemenitého bahna a mrtvých geotermických řas s teplotou kolem 37°C a asi 2,5% soli. Voda má léčivé účinky především pro kožní nemoci, zejména lupénku. Z minerálního kalu se vyrábí celá řada léčivých přípravků.


Modrá laguna je vlastně jezero na odtoku z hydroelektrárny Svartsengi, která zásobuje elologickou energií celý poloostrov. Z téměř 1600 metrů hlubokých komínů se na povrch dere voda o teplotě 240°C bohatá na minerály se stejným obsahem soli jako mořská voda, v níž se daří geotermálním řasám. Je nevhodná pro elektrické turbíny, ale přes výměníky ohřívá čistou pramenitou vodu elektrárny. Po kondenzování a ochlazení je vhodná pro koupání.


K modré laguně musíme přicházet cestou mezi lávovými kameny. Ty jsou všude v jejím okolí.


Každý návštěvník má propůjčeny "hodinky" s čipem, na kterých je vše zaznamenáno, takže si nemusí pamatovat ani skřínku, ve které má uloženy svoje věci.


Dno laguny je pokryto vápencovým kamenem a křemenovitým bahnem bílé barvy. Vápenec se usazuje i na lávových kamenech tvořících stěny laguny.


Je možné využít ohromný venkovní bazén i vnitřní menší bazén.


V areálu je restaurace, u jezera i občerstvení s možností pití vody zdarma.


Tu "pravou" modrou lagunu jsme našli vedle.


V areálu Modré laguny je i klinika a lázně vybudované v roce 1999.