bahenní sopka
HORÁČKOVI
dnes je stránka aktualizována 14.8.2007

 
 
Hallgrímskirkja

 

Přestože rybník Tjörn je historickým centrem Reykjaviku, jeho dominantou je kostel Hallgrímskirkja na vrcholu Skólavördustíguru, který je za dobrého počasí vidět až z 20km dálky a je to jedna z nejvyšších budov na Islandu. Jeho tvar napodobuje horu z čedičové lávy skloubené s gotickým stylem. Byl stavěn z betonu od roku 1946 a dokončen v roce 1974. V roce 1987 byl vysvěcen. Pojmenován je podle reverenda Hallgrímura Péterssona, autora 50 pašíjových chorálů.


Vyhlídková věž 75 metrů vysoká vykukuje nad okolními stromy.


Sochu Leifura Eiríkssona v roli syna Islandu a objevitele Vinlandu od Alexandra Stirlinga Calderyho darovaly Islandu Spojené státy americké u příležitosti 1000 let výročí Althingu.


Muzeum Einara Jónssona bylo navrženo přímo Jónssonem v roce 1923 a jeho stavba byla dotovaná vládou. Jsou zde vystavena nejvzácnější díla islandských moderních sochařů.


Varhany Hanse Gerda Klaise.         Socha Ježíše.
Nejskvělejší v Hallgrímskirkji jsou varhany se 72 registry a 5275 píšťalami, které postavil bonnský stavitel varhan Hans Gerd Klais. Patří k nejlepším varhanům na světě a proto zde bylo nahráno mnoho koncertů.


Monument Hallgrímuru Péterssonovi vysochal Einar
Jónsson v letech 1914 až 1922.


Výzdoba kostela je velice moderní.


Odpočinek vedle Leifura Eiríkssona.


Perlan je od Hallgrímskirkji vidět jako by byl hned vedle.


Hallgrímskirkja od Tjörnu.