Hekla - nejznámější a zároveň nejnebezpečnější sopka Islandu - je stále aktivní. Patří totiž mezi nejaktivnější sopky Islandu. Během posledního tisíciletí vybuchla sedmnáctkrát. Nejstarší záznamy o její erupci jsou z 9. století, ale novoosadníci nedbali nebezpečí a stavěli si v její blízkosti farmy a usedlosti. Při erupci v roce 1104 bylo v okolí 50 km vše zničeno a zavaleno pod jednometrovou vrstvou sopečné vyvřeliny. V roce 1300 chrlila celý rok popel do oblasti 83 000 čtverečních km. Po 100 letech klidu, v roce 1947, opět ožila a vychrlila oblak popele do výšky 27 km, který se donesl až do severního Ruska. Celých 13 měsíců trvala erupce a zničila okolní farmy a pole. Po 23 letech, v roce 1970, vychrlila 50 milionů tun sopečné vyvřeliny, která zničila celou úrodu. Opět řádila v letech 1980 - 1981. V lednu 1991 vybuchla den po zaútočení na Bagdád jednotkami OSN. Poslední dosavadní erupce byla v roce 2000. Desetileté období mezi posledními erupcemi se blíží...
Hekla je viditelná nejen z moře, ale i z širokého okolí ve vnitrozemí. Viděli jsme ji i z našeho hotelu Bitra. Na sobě má téměř stále čepici z mraků, my jsme ale měli štěstí a viděli jsme ji stále nezahalenou.
V 16. století si lidi mysleli, že Hekla je vstup do pekla. Tvrdili, že kolem ní je nebe černé a plné supů a havranů. Z hlubin se prý ozývaly nářky a sténání odsouzených k věčným pekelným mukám. Nejhorší tehdejší evropská nadávka byla: "Táhni do Hekly".
Hekla je po erupcích díky vyvřelé lávě stále vyšší. Před erupcí v roce 1947 dosahovala 1451 m/m, její nynější výška je 1491 m/m (přesně jako Praděd v Jeseníkách). Výstup na Heklu je možný, ale je třeba brát v úvahu nebezpečí lávových polí a možnost erupce.
Hekla za lávovým polem.
Hekla z našeho hotelu Bitra.
|